Cirkevný spevokol sv. Mikuláša v Dubovej od začiatku dodnes

Nemecká, máj 2012. Zapísal Ján Turčan st..

Na úvod.

Napriek tomu, že každá história sa spätne píše veľmi ťažko a hlavne z dôvodu, že naša ľudská pamäť nie je pamäťou počítačovou, pokúsil som sa aspoň v skratke zapísať históriu jedného malého, ale pre nás a farnosť Nemecká významného speváckeho súboru. Vytvorili ho ženy a muži našej obce a farnosti, lebo cítili potrebu takýto zbor založiť pri našom farskom kostole sv. Mikuláša v Dubovej. V tom čase sa tu zišli schopní aj ochotní a tiež bola snaha vytvoriť niečo, čo dokáže osloviť a potešiť aj iných. Speváci, ktorí sa tu objavili akosi spontánne a bez nejakého veľkého výberu, či kastingu. Museli mať dobrý hudobný sluch, ale hlavne chuť a zmysel pre zodpovednosť. Podarilo sa a postupne tu vzniklo teleso, ktoré pod vedením dlhoročnej organistky p. Kvetoslavy Galatovej, neskôr Čreppovej, jedinej z nás hudobne vzdelanej osoby prežilo dodnes. Mnohí členovia zboru už odišli do večnosti, iní s účinkovaním prestali, no ešte stále je tu ženská zložka, ktorá pravidelne nacvičuje a účinkuje pri svätých omšiach, slávnostiach, svadbách a pohreboch. Spevokol spojil do jedného celku ľudí rôznych povolaní, veku či vzdelania. Pomohol vzniku nových silných priateľstiev,  pocitu spolupatričnosti  a zodpovednosti pre dosiahnutie spoločného cieľa. Za všetkými peknými vystúpeniami sú skryté hodiny práce a obety pre Slávu božiu. Žiaľ roky utekajú a zdá sa, že tento spevokol z prirodzených príčin postupne zanikne pre nezáujem mladších.

Vznik a prvé vystúpenie.

Z podnetu vtedajšieho nášho dp. Pavla Sitára, neskôr čestného dekana, bolo rozhodnuté, že na nastávajúcej birmovke v našej farnosti vystúpi aj spevácky zbor. Bolo rozhodnuté zaspievať pieseň na uvítanie biskupa a niekoľko piesní k Božskému srdcu z Jednotného katolíckeho spevníka. Speváci sa vyberali tak dá sa povedať narýchlo, ale podarilo sa. Skúsim vymenovať. Boli to p. Emília Galatová, Žofia Komisková, Anna Luptáková, Matilda Lacková, Margita Jánošová  Mária Simanová, Ján Siman, Pavol Kohút, Ladislav Chamko, Anton Lacko a ja, teda Ján Turčan. Nacvičovala nás p. organistka Čreppová a nemala to ľahké. Bolo potrebné prekonať trému a iné počiatočné problémy. Nakoniec tento zbor asi dve nedele pred birmovkou na konci sv. omše ,, trénoval"  vstupnú pieseň Veľký kňaz... už spolu s ostatnými veriacimi, aby sa pri premiére dosiahol slávnostný a mohutný dojem.

Nedeľa birmovky nadišla a my s malými dušičkami sme nastúpili. Nielen to že sme mali spievať pred banskobystrickým biskupom Mons. Jozefom Ferancom a jeho sprievodom, ale aj to že za organom nesedela Kvetka, ale Igor Vajda, rodák, známy slovenský hudobný kritik a výborný organista, nám na pokoji nepridalo. Igora Vajdu som ja ako ,,cudzinec“ vtedy videl prvý krát. Prišiel len tak akoby náhodou išiel okolo. V červenej prešívanej vetrovke vyzeral ako turista, ktorý si len tak odskočil pozrieť sa na birmovku. Bolo však cítiť, že je to skúsený muzikant a preto tiež vedel, že vytýkať chyby nejakým náturistom sa na jeho úrovni nepatrí. Na konci sa nám len gestom poďakoval. Igor Vajda

Všetko sa teda dobre skončilo, neurobili sme nijakú okatú chybu. Pán biskup sa za spev poďakoval  a spokojný bol aj dp. farár Sitár, ktorý to celé vymyslel.  My samozrejme tiež a ani sme si neuvedomili, že sme vtedy stáli pri zrode nového spevokolu.